A Snup® oldatos orrspray xilometazolin-hidroklorid hatóanyag tartalmának köszönhetően csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát megfázás, orrfolyás és allergiás rhinitis esetén.
Segíti a váladékürülést az orr melléküregeiből - orrmelléküreg-gyulladás valamint a megfázáshoz társuló középfülgyulladás esetén - így segít megelőzni a melléküregekben fellépő komplikációkat.
Adagolás
Snup 0,5 mg/ml oldatos orrspray: 2-6 éves korú gyerekek számára szükség esetén 1 befúvás mindkét orrnyílásba naponta legfeljebb 3-szor.
Snup 1 mg/ml oldatos orrspray: Felnőttek, serdülők és 6 évesnél idősebb gyerekek szükség esetén 1 befúvás mindkét orrnyílásba naponta legfeljebb 3-szor.
Az alkalmazás módja
A Snup nazális alkalmazásra szolgál.
Az első alkalmazás előtt legalább öt adagot permezetten a levegőbe, amíg egynemű permet képződik. A későbbi alkalmazásokkor az orrspray már készen áll az azonnali használatra.
Ezt minden alkalommal meg kell ismételni az alábbiak szerint, ha a készítményt néhány napig nem használták:
• 4-14 nap kihagyás: 1 fújás a levegőbe
• több mint 14 nap kihagyás: 5 fújás a levegőbe
Közvetlenül a használat után tiszta, puha textíliával tisztítsa meg a szórófejet és helyezze vissza a kupakot.
Higiénés okokból és a fertőzések elkerülése érdekében az orrsprayt csak egy személy használja.
A kezelés időtartama
A Snup ajánlott egyszeri adagját nem szabad naponta több mint 3 szor alkalmazni.
Az adagolás az egyéni érzékenységtől és a klinikai választól függ.
A Snup orrspray-t nem szabad 7 napnál hosszabb ideig alkalmazni, kivéve orvosi javaslatra. A gyógyszer ismételt alkalmazása előtt néhány napnak kell eltelni. Ha a beteg 7 napos kezelés után nem érzi jobban magát, vagy állapota súlyosbodik, a klinikai helyzetet újra kell értékelni. Tartós és túlzott alkalmazása reaktív vérbőséget vagy rebound hatásként orrdugulást okozhat. Az ajánlott adagot nem szabad túllépni.
Terhesség
A terhesség első trimeszterére vonatkozó korlátozott számú adat nem elegendő arra, hogy következtetést lehessen levonni a xilometazolin terhesség alatti és a magzatra/újszülött csecsemőre kifejtett nemkívánatos hatásaival kapcsolatban. Jelenleg egyéb megfelelő epidemiológiai adat nem áll rendelkezésre. Az állatkísérletek a fenti terápiás dózisszintek felett reprodukciós toxicitást igazoltak. A xilometazolint terhességben csak az előny/kockázat gondos mérlegelése után szabad alkalmazni. Mivel a túladagolás károsíthatja a születendő gyermek vérellátását, terhesség alatt az ajánlott dózist tilos túllépni.
Szoptatás
Nem ismert, hogy a xilometazolin átjut e az anyatejbe. Ezért a xilometazolint szoptatás alatt csak az előny/kockázat gondos mérlegelése után szabad alkalmazni. Mivel a túladagolás csökkenti az anyatej termelődését, terhesség alatt az ajánlott dózist tilos túllépni.
Termékenység
A xilometazolin-kezelésnek nincs ismert hatása a termékenységre.
Egyedi esetekben a terápiás dózis alkalmazása esetén is beszámoltak mellékhatások (különösen apnoe) előfordulásáról. A túladagolást mindenképpen el kell kerülni.
A hosszú QT szindrómában szenvedő, xilometazolinnal kezelt betegeknél nagyobb a súlyos ventricularis arrhythmia kockázata.
Krónikus náthában szenvedő betegek az orrnyálkahártya atrophia kockázata miatt csak orvosi felügyelet mellett alkalmazhatják ezt a gyógyszert.
A xilometazolint csak az előny/kockázat gondos mérlegelése után szabad alkalmazni az alábbi esetekben:
• monoaminooxidáz-gátlókkal (MAO gátlók) vagy egyéb potenciálisan vérnyomás-emelkedést okozó gyógyszerrel kezelt betegeknél
• fokozott szembelnyomás, különöse zárt zugú glaucoma esetén
• súlyos szív- és érrendszeri betegségek (pl. koronária betegség, hypertonia) esetén
• phaeochromocytoma esetén
• anyagcserezavarok (pl. hyperthyreosis, diabetes mellitus) esetén
• porphyria esetén
• prostata hypertrophia esetén
Különösen tartós alkalmazás és túladagolás esetén decongestansok hatása csökkenhet. A decongestansok ilyen abúzusa az alábbi tüneteket okozhatja:
• az orrnyálkahártya reaktív vérbősége (rhinitis medicamentosa)
• az orrnyálkahártya atrophiája
Az orrlégzés legalább bizonyos mértékig történő fenntartása érdekében a szimpatomimetikus gyógyszert először az egyik orrlyukban kel elhagyni, majd a tünetek enyhülését követően a másik orrlyukban.
Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A xilometazolin és
• triciklusos antidepresszánsok
• tranilcipromin típusú monoaminooxidáz-gátlók
• vérnyomás-emelkedést előidéző gyógyszerek
egyidejű alkalmazása hypertoniát okozhat. A kombinált alkalmazást ezért el kell kerülni.
• A készítmény hatóanyagaival, azaz a kálium-dihidrogén-foszfáttal, a tengervízzel, vagy a tisztított vízzel szembeni túlérzékenység esetében.
• Az orrnyálkahártya száraz gyulladása (rhinitis sicca) esetében.
• Transsphenoidealis hypophysectomiá, vagy a dura matert feltáró sebészeti beavatkozás utáni állapotok esetében.
A Snup® 0,5 mg/ml oldatos orrspray 2-6 éves korú gyerekek számára javallott.
Adagolás:
Szükség esetén 1 befúvás mindkét orrnyílásba naponta legfeljebb 3-szor.
Gyermekek esetében mindig orvossal kell megbeszélni a kezelés időtartamát.
Az előírásnak megfelelően alkalmazva mellékhatások előfordulása nem várható.
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
Az első felbontás után nem szabad 12 hónapnál hosszabb ideig használni.
Tünetek
Az imidazol származékokkal történt mérgezés klinikai képe megtévesztő lehet, mert a központi idegrendszer és a keringési rendszer izgalmi fázisai és szuppressziója válthatják egymást.
A központi rendszer izgalmának tünetei a szorongás, az agitatio, a hallucinációk és a görcsök.
A központi idegrendszer gátlásának tünetei a testhőmérséklet-csökkenés, a letargia, az aluszékonyság és a kóma.
Az következő tünetek szintén előfordulhatnak: miosis, mydriasis, verejtékezés, sápadtság, cyanosis, hányinger és hányás, tachycardia, bradycardia, arrhythmia, szívleállás, palpitatio, hypertonia, tüdőödéma, légzésdepresszió és apnoe, pszichogén zavarok.
Különösen gyermekeknél a túladagolást gyakran követhetik elsősorban központi idegrendszeri hatások görcsökkel és kómával, bradycardia, apnoe, valamint magas vérnyomás, amelyet alacsony vérnyomás követhet.
Vény nélkül kapható gyógyszer
21STADASNUP3OP1/2021.09.08.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!